Dobrovolnictví v hospici: Rozhovor s dobrovolnicí Kateřinou Trčkovou

2. díl  <     1. díl  < 

V našem představování dobrovolníků pokračujeme druhým dílem. Tentokrát si představíme Kateřinu Trčkovou. Terénní pracovnici TADY a TEĎ o.p.s., která je dlouholetou hospicovou dobrovolnicí. V rozhovoru třeba prozradí, jak probíhá plánování dobrovolnických návštěv v hospici.

První otázka, která mě napadla, je – jak přesně Vaše dobrovolničení vypadá, jakým činnostem se věnujete?

Věnuji se především společnému trávení volného času s pacienty – povídání a naslouchání, čtení, výtvarným a dalším ručním pracím.

A jak taková návštěva modelově vypadá?

Nahlásím svůj příchod na recepci a přesunu se k sociálním pracovnicím Martině a Ivě, kde si popovídáme o pacientech. Dostanu „tipy“, kam mohu zajít na návštěvu, promluvíme si o pacientech z mých minulých návštěv. A pak už vyrazím na jednotlivé pokoje.

Kdy a jak to všechno začalo? Jak jste se stala dobrovolníkem v hospici?

Ve stručnosti – před více než 10 lety jsem se začala o hospicovou péči podrobněji zajímat a chtěla jsem se stát dobrovolnicí v hospici. Tak jsem do Hospice svatého Lazara zatelefonovala, domluvila si osobní schůzku a od té doby sem pravidelně a moc ráda docházím.

… tak jsem do Hospice svatého Lazara zatelefonovala, domluvila si osobní schůzku a od té doby sem pravidelně a moc ráda docházím.

Říkáte přes deset let, to je dlouhá doba. Myslíte si, že jste byla připravena na to, co se v hospici může dít? Lze se vlastně dobře připravit?

Na ledacos jsem teoreticky i prakticky připravená byla, ale být připravena na vše není možné. Práce s lidmi je rozmanitá a jejich i mé reakce také. S některými si k sobě najdeme cestu velmi rychle, jindy to nějakou dobu trvá, také témata, o kterých si povídáme, bývají různá – osobní, pracovní atd…

Čemu se pracovně věnujete mimo hospic?

Jsem terénní pracovnice v TADY A TEĎ, o.p.s, věnuji se také dotykové terapii – shiatsu, angažuji se v plzeňském kolektivu Food Not Bombs.

To jsou emočně také náročné aktivity. Stává se někdy, že je vám v hospici nepříjemně nebo že se vám do něj vyloženě nechce?

V rámci svého docházení do hospicu mám volnost. Dokážu si tedy operativně dle svých dalších aktivit a zaměstnání naplánovat docházku. Nemám žádné „ordinační hodiny“ a jsem v tomto nezávislá. Je to pro mě také funkční psychohygienický mechanismus, kdy si můžu od hospice dovolit i pauzu. Takže pak se na dobrovolničení těším a chodím sem ráda.

Dobrovolnictví v hospici: Rozhovor s dobrovolnicí Kateřinou Trčkovou 1
Dobrovolnictví v akci

Mluvíte v okolí o svém zapojení v hospici, komunikujete své dobrovolnické aktivity třeba s přáteli? Ptá se naopak někdo opačně Vás?

Někdy na toto téma přijde řeč či otázka, ale není to příliš časté. Z těch několika zmínek slýchám především pozitivní zpětnou vazbu směrem k hospici díky přímé či převzaté zkušenosti, kterou mí přátelé a známí mají.

Vnímáte nebo jste schopna zhodnotit co Vám dobrovolničení dává? A případně i co vám bere, vzalo (klidně v pozitivním i negativním smyslu)?

Je pro mě jedinečným setkáváním s druhými i sama se sebou, s lidskými příběhy. Velmi si toho vážím stejně tak jako nových zkušeností a poznání, která mi dobrovolničení přináší.

Máte nějakou oblíbenou vzpomínku nebo konkrétní zážitek spojený s dobrovolnictvím v hospici?

Za tu dobu to je spousta zážitků a emocí, ale jeden vypíchnout nelze. Spíše se mi stává, že se mi v nějaké situaci vybaví vzpomínka na konkrétního člověka nebo na nějaký konkrétní prožitek s ním. Mám je tedy vlastně všechny stále uložené někde uvnitř.

Hospic je o lidech, o zážitcích, ale je to i budova. Máte nějaké oblíbené místo – místnost?

Nemám jednu oblíbenou místnost, hospic je mým oblíbeným místem, v celé budově se cítím dobře.

Za tu dobu je to spousta zážitků a emocí, ale jeden vypíchnout nelze.

Pamatujete si na první kontakt s hospicem? Byla byste schopna nějak popsat svou emoci?

Není to sice emoce, ale pociťovala jsem (i přes lehké rozechvění) hluboký vnitřní klid.

Kdyby bylo možné v několika slovech přiblížit co je pro Vás hospic, jak byste jej popsala člověku, který o něm nic neví – vůbec jej nezná?

Místo laskavé péče, porozumění, bezpečí, přijetí, soucitu, přítomného okamžiku, vzpomínek, důstojnosti, podpory, respektu, opravdovosti, lásky, radosti a smutku, života a smrti…

Moc děkuji za rozhovor Kateřino a děkuji, že si na návštěvu hospice stále najdete chuť i čas.

Rozhovor vedl: Petr Kačírek