Seznamte se s kompenzačními pomůckami

Staráte se o někoho blízkého, kdo se již nemůže bez problému pohybovat vlastními silami, potřebuje pomoc se základními denními potřebami nebo dokonce s dýcháním? Zasloužíte si obrovský obdiv. Péče o těžce nemocné či handicapované blízké je nesmírně náročná nejen psychicky, ale i fyzicky. Pro usnadnění činností existuje celá řada kompenzačních pomůcek, které ocení jak pečující člověk, tak ten, komu svou péči věnujete. V naší půjčovně kompenzačních pomůcek máme všechny důležité nástroje, které vám usnadní denní činnosti. Pojďme se s nimi seznámit podrobněji.

Seznamte se s kompenzačními pomůckami 1

Polohovací lůžka a antidekubitní matrace

V půjčovně pomůcek Hospice svatého Lazara máme dostatečné množství elektricky polohovatelných lůžek od společnosti PromaReha. Polohovací lůžka umožňují pečujícím snadný přístup k nemocnému a nastavení polohy lůžka/ložné plochy mnoha způsoby tak, aby se nemocný cítil co nejlépe.
Antidekubitní matrace je skvělý pomocník při prevenci proleženin – dekubitů u ležících pacientů. Jsou součástí elektricky polohovatelných lůžek, ale mohou být použity na jakékoliv posteli.

Koncentrátor kyslíku

Pokud v domácím prostředí pečujete o nemocného, který potřebuje zvýšit koncentraci kyslíku ve vdechovaném vzduchu, rádi vám zapůjčíme koncentrátor kyslíku. Jeho použití je možné pouze na doporučení lékaře – na základě doporučení v lékařské zprávě z nemocnice nebo po navštívení naší Paliativní ambulance. Jsou případy, kdy má dušnost jiné příčiny a koncentrovaný kyslík by nebyl účinný, nebo by mohl nemocnému uškodit.
Kyslíkový koncentrátor funguje na principu oddělení dusíku ze vzduchu v místnosti. Uživatel pak přes nosní kanylu vdechuje vzduch s 90% koncentrací kyslíku. Použití koncentrovaného kyslíku se uplatňuje např. při léčbě srdečních chorob a onemocnění plic.

Chodítka

V půjčovně máme na výběr pevná chodítka nízká, vysoká i chodítka s kolečky. Chodítka jsou skvělým pomocníkem pro částečně pohyblivé pacienty. Umožňují překonat větší vzdálenosti a udržet rovnováhu. Při rozhodování o typu chodítka je důležité mít na mysli trasu, kterou bude potřeba s chodítkem absolvovat. Pro využití pevných chodítek v interiérech je důležité odstranění prahů a koberečků, použití vhodné obuvi a rozmístění nábytku tak, aby nepřekážel pohybu, ale zároveň poskytl případnou oporu. Při venkovním pohybu s pojízdným chodítkem je důležité volit trasu s minimem obrubníků, bez schodů a s možností odpočinku.

Seznamte se s kompenzačními pomůckami 2

Invalidní vozík, hůl, podpažní berle, francouzské berle

Hůlky a berle netřeba představovat. K invalidnímu vozíku však máme několik technických informací. Rádi vám zapůjčíme standardní mechanické invalidní vozíky se stabilní a pevnou konstrukcí z ocelových trubek vhodný pro využití v interiéru i exteriéru. Nosnost vozíku je až 130 kg a šířka sedu je 40–51 cm.

Toaletní vozík (tzv. gramofon)

Nepostradatelné vybavení v domácnosti, kdy opečovávaný člověk již nemůže bez pomoci využívat běžnou toaletní mísu. Díky své mobilitě může být umístěn nedaleko pacienta. On či ona pak nemusí pro vykonání potřeby překonávat tak velkou vzdálenost jako na běžný záchod. Toaletní vozík umožní i najetí nad klasickou záchodovou mísu či bidet. Právě v kombinaci s bidetem pacient se sníženou hybností získá větší komfort a více nezávislosti. To může hrát významnou roli pro vnímání vlastní důstojnosti.